Ergonomiczne krzesła biurowe

Dobierz odpowiednie krzesło

Jeżeli spędzamy kilka godzin dziennie siedząc na krześle, to musimy świadomość, jak duży ma to wpływ na nasze zdrowie. Aby uniknąć bólu pleców, ramion, szyi czy nawet migren oraz problemów ze wzrokiem, potrzebujemy odpowiednio urządzić swoje stanowisko pracy, a proces ten należy rozpocząć od odpowiedniego dopasowania krzesła.

Czym jest ergonomia?

Najlepsze dostosowanie miejsca warunków pracy – tak w skrócie można zdefiniować ergonomię. Korzysta ona z dorobku wielu innych dziedzin nauki m.in.: psychologii pracy, higieny pracy, antropometrii czy nauk technicznych, tak by dopasować warunki pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Wszelkie działania ergonomiczne mają na celu eliminować wszelkie źródła chorób zawodowych. Mówiąc najkrócej ergonomia to połączenie komfortu, wydajności, bezpieczeństwa i satysfakcji z pracy. Definicja ta odnosi się w zasadzie do każdego przedmiotu codziennego użytku, pozostańmy jednak w temacie krzeseł, które mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Właśnie od odpowiedniego krzesła zależy czy wymuszona pozycja, w której przebywamy przez kilka godzin, nie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu.Krzesło ergonomiczne

5 zasad

Oto pięć zasad, które dostosują nasze krzesło do ergonomicznych standardów:

  1. Odpowiednia wysokość krzesła –  w każdym krześle obrotowym możliwa jest regulacja wysokości siedziska, musimy jedynie wiedzieć jak poprawnie to zrobić. Nasze stopy musimy pewnie oprzeć na ziemi, a kąt między udem a łydką powinien wynosić około 90-115 stopni.
  2. Regulacja głębokości siedziska – siedząc, przesuń się maksymalnie do tyłu i sprawdź jaka odległość dzieli przednią krawędź od Twoich nóg. Powinna wynosić od 1-4cm (szerokość dwóch lub trzech palców).
  3. Ustawienie kąta odchylenia oparcia – jeśli w danej chwili nasza praca wymaga skupienia powinniśmy ustawić siedzisko tak, by między tułowiem a udami tworzył się kąt prosty. Niedopuszczalna jest pozycja z nogą założoną na nogę, która sprawia, że nasza głowa znajduje się tylko kilkanaście centymetrów od monitora.
  4. Nastawienie wysokości oparcia – profil oparcia większości krzeseł stworzony jest z myślą
    o fizjologicznych kształtach Twoich pleców. Jednak każdy człowiek jest inny i różne partie ciała mogą wahać się nawet o klika centymetrów. Warto więc wybrać taki model krzesła, który także pod tym względem możemy dostosować do siebie.
  5. Odpowiednie ułożenie podłokietników – nie każde krzesło z podłokietnikami posiada możliwość ich regulacji. Są jednak takie, w których możemy ustawić nie tylko ich wysokość, ale też kąt nachylenia oraz głębokość. Z podłokietników powinniśmy korzystać z podczas pracy przy komputerze, zwłaszcza jeśli pod biurkiem mamy wysuwaną półkę z klawiaturą. Ustawiając je kierujmy się własnym komfortem, pamiętając jednak, że kąt pomiędzy nimi a przedramionami powinien wynosić standardowe 90-115 stopni.

 

Oczywiście do osiągnięcia idealnych warunków pracy nie wystarczy sam fakt regulacji krzesła. Należy również zwrócić uwagę na wiele innych czynników np. ustawienie światła, wysokość biurka, odległość głowy od monitora, a także czy klawiatura i myszka znajdują się pod ręką. Krzesła ergonomiczne znajdą Państwo na stronie naszego sklepu internetowego.

Dodaj komentarz